وبلاگ ورزش دوستان

بیان آخرین مطالب حوزه ورزش و سلامت

بیان آخرین مطالب حوزه ورزش و سلامت

وبلاگ ورزش دوستان

وبلاگی کاملا شخصی است که به بیان مطالب ورزشی و سلامت در راستای اطلاع رسانی به مردم ورزش دوست استان کرمانشاه می پردازد .

۲ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

یکی از مواردی که باید در هنگام ورزش کردن به آن دقت ویزه ای داشته باشیم تنفس صحیح و اصولی است .


 

تنفس صحیح در هنگام ورزش می تواند انرژی زیادی را برای بدن حفظ کند، همچنین انتقال و تامین خون از قلب به رگهای بدن بهتر و مرتبتر انجام پذیر و بدن را سالمتر نگه دارد. روش غیر صحیح تنفس می تواند انرژی زیادی از بدن بگیرد و به سلامت بدن آسیب وارد کند.

 

هنگام ورزش، تنفس خود را ریتمیک و از روی نظم کنترل کنید. همچنین از تند نفس کشیدن جلوگیری کنید. با دهان نفس نکشید. البته می توانید برای خارج کردن سریعتر هوا می توانید از دهان استفاده کنید، اما برای کشیدن آن اصلا" از دهان استفاده نکنید. استفاده از دهان برای عمل دم باعث می شود تا هوا به حجم نامشخص و بدون اینکه تصفیه شود، وارد بدن گردد.

 

بینی با فیلترهایی که در قسمت ورودی خود دارد، هوای دم را پاک سازی می کند. همچنین بینی با حجم کمتری که دارد باعث می شود تا حجم هوای دم کنترل شده و به مقدار مورد نیاز باشد.

 

برعکس تنفس از دهان باعث خشکی دهان و گلو می شود که این موضوع باعث خشک شدن آب بدن و کسری انرژی می شود.

 

روش کاملا درست این است که دم از راه بینی و بازدم از راه دهان انجام گیرد. اما چگونگی تنفس نیز امری بسیار مهم است.

 

برای کشیدن تنفس، نگه داشتن نفس در بدن و بیرون دادن آن مدت زمانی نسبی لازم است تا حرکت ریتمیک حفظ گردد، که این موضوع در هنگام انجام تمرینات امر مهمی است.

 

بعد از انجام تمرینات و یا هنگام استراحت بین هر تمرین، سعی کنید تا به صورت عمیق در روش زیر چند مرتبه تنفس کنید.

 

نکته قابل توجه دیگر نوع تغذیه و خوردن قبل از تمرینات ورزشی است چرا که اگر معده و روده اشخاص ورزشکار هنگام ورزش کردن پر باشد باعث فشار به ریه می شود و تنفس را مشکل می کند .

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۴ آبان ۹۴ ، ۱۲:۲۵
سپیده سالاری


                                                   


● تأثیر ورزش بر ضربان قلب

پاسخ طبیعی ضربان قلب به ورزش افزایش بر اساس حداکثر ضربان قلب پیش بینی شده با توجه به سن بیمار است و سپس کاهش ضربان قلب به حد پایه نیز باید در مدت زمان نسبتا سریعی صورت گیرد. ناتوانی فرد در رسیدن به حداکثر ضربان قلب پیش بینی شده در غیاب مصرف داروهای بتابلاکر مانند پروپرانولول بیانگر ابتلا به بیماری عروق کرونر است.

 

 

● تأثیر ورزش بر فشارخون

 

پاسخ طبیعی فشارخون در ورزش افزایش پیشرونده است. فشارخون ممکن است حین ورزش پاسخ طبیعی داشته باشد یا در بیمار مبتلا به بیماری قلبی افزایش یا کاهش غیرطبیعی داشته باشد. افزایش بیش ازحد فشارخون به میزان بیش از ۲۵۰ میلی متر جیوه، دلیلی برای متوقف کردن ورزش است. کاهش نامتناسب فشارخون هنگام ورزش به معنای لزوم قطع ورزش است. در بیماران قلبی علایمی مانند آنژین صدری، تنگی نفس، تپش قلب، احساس گیجی و سنکوپ ایجاد می کند. ورزش منظم عملکردی مشابه داروهای بتابلاکر مانند پروپرانولول دارد.

 

به این معنی که باعث کاهش ضربان قلب و فشارخون طی ورزش می شود و به این طریق بیمار می تواند برای مدت طولانی تری در فعالیت های روزمره و تفریحی شرکت کند و در عین حال بدون علامت باشد. براساس نتایج مطالعه های انجمن قلب آمریکا، ورزش مقاومتی خفیف تا متوسط به منظور تقویت عضلانی و افزایش قدرت و استقامت عضلانی در پیشگیری و درمان بیماری های مزمن و کاهش عوامل خطرساز موثر است. در بیشتر مطالعه ها تاثیر ورزش ایروبیک (هوازی) و دینامیک در کاهش فشارخون در حال استراحت در افراد دارای فشارخون طبیعی و در افراد مبتلا به پرفشاری خون نشان داده شده است.

 

در بیماران دچار تنگی عروق کرونر (عروق تغذیه کننده قلب) و پرفشاری خون، تست ورزش باید قبل از تمرین ورزشی با شدت متوسط یا بالا انجام شود. منطقی است که برای بیشتر بیماران، شروع ورزش با شدت متوسط مانند پیاده روی انجام شود. در بیماران عروق کرونر اثبات شده در صورتی که فعالیت های ورزشی با شدت بالاتر شروع شود، حتما باید این کار در کلینیک های بازتوانی انجام شود. در بیماران مبتلا به فشارخون بالا، یک تمرین ورزشی هوازی همراه ورزش مقاومتی توصیه می شود اما هنوز مطالعه ها درباره شدت، تکرار و طول مدت ورزش در این خصوص محدود است.


نویسنده : دکتر احمد باقری مقدم ( متخصص پزشکی ورزشی )

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ آبان ۹۴ ، ۱۲:۵۵
سپیده سالاری